| Rated Power: | 10W |
20W |
30W |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Lumen: | 900LM |
1800LM |
2700LM |
||
| Lumen Efficacy: | 90lm/W |
||||
| LED Chip: | COB, CREE, Bridgelux |
||||
| CRI: | Ra≥90 |
||||
| CCT Color: | 3000K/4000K/5000K/6000K |
||||
| Beam Angle: | Adjustable Beam Angle 15-60° |
||||
| Input Voltage: | AC200-240V, 50/60Hz (AC100-277V Optional) |
||||
| Flicker: | Non Flicker |
||||
| Power Factor: | PF≥0.92 |
||||
| IP Rating: | IP20 |
||||
| Housing Color: | White or Black Color |
||||
| Function Optional: | 1-10V/Triac Dimmer |
||||
| Material: | Aluminum + PC |
||||
| Working Temp: | -30°C to +45°C |
||||
| Working Humidity: | 10% to 90% RH |
||||
| Lifespan: | 50,000H |
||||
| Warranty: | 5 Years |
||||
LED track lights are versatile for focused accent lighting or general illumination in homes (kitchens, living rooms, art walls), retail (highlighting merchandise), offices (task lighting, collaborative spaces), and hospitality (hotels, restaurants) due to their adjustable heads, easy reconfiguration, and ability to create dynamic, efficient lighting designs for various needs, from showcasing products to enhancing ambiance.