| Rated Power: | 100W |
150W |
200W |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Adjustable Power: | 100-80-60W |
150-120-90W |
200-160-120W |
||
| Lumen Efficacy: | 170lm/W |
||||
| LED Chip: | SMD2835 |
||||
| CRI: | Ra≥70 (Ra≥80 Optional) |
||||
| CCT Color: | Adjustable 4000K-5000K-6000K |
||||
| Beam Angle: | 90/120° |
||||
| Input Voltage: | AC200-240V, 50/60Hz (AC100-277V Optional) |
||||
| LED Driver: | Lifud Driver |
||||
| Flicker: | Non Flicker |
||||
| Power Factor: | PF≥0.92 |
||||
| IP Rating: | IP65 |
||||
| Housing Color: | White Color |
||||
| Function Optional: | Motion Sensor, Emergency Battery, Dali Dimmer |
||||
| Material: | Aluminum Houseing, PC Lens |
||||
| Working Temp: | -30°C to +45°C |
||||
| Working Humidity: | 10% to 90% RH |
||||
| Lifespan: | 50,000H |
||||
| Warranty: | 5 Years |
||||
UFO High Bay Lights are modern, efficient LED fixtures ideal for large, high-ceiling spaces like warehouses, factories, gyms, retail stores, and event centers, providing bright, uniform illumination for safety and visibility while cutting energy costs. Their compact, circular design (like a flying saucer) offers superior light distribution, replacing older, inefficient fixtures, and often includes smart features like dimming and motion sensors for versatile, low-maintenance operation in industrial, commercial, and even large residential settings.