| Size: | 2FT*2FT |
1FT*4FT |
2FT*4FT |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Rated Power: | 36W |
36W |
72W |
||
| Lumen: | 5400LM |
5400LM |
10800LM |
||
| Lumen Efficacy: | 150lm/W |
||||
| LED Chip: | SMD2835 |
||||
| CRI: | Ra≥80 |
||||
| CCT Color: | 3000K/4000K/5000K/6000K (Optional Switch CCT Color) |
||||
| Beam Angle: | 120° |
||||
| Input Voltage: | AC200-240V, 50/60Hz (AC100-277V Optional) |
||||
| Flicker: | Non Flicker |
||||
| Power Factor: | PF≥0.92 |
||||
| IP Rating: | IP20 |
||||
| Housing Color: | White Color |
||||
| Function Optional: | DALI Dimmer, 1-10V/Triac Dimmer |
||||
| Material: | Aluminum Frame, PS Diffuser |
||||
| Working Temp: | -30°C to +45°C |
||||
| Working Humidity: | 10% to 90% RH |
||||
| Lifespan: | 50,000H |
||||
| Warranty: | 5 Years |
||||
LED panel lights are versatile, used for bright, energy-efficient, uniform lighting in offices, schools, hospitals, and retail spaces, enhancing productivity and ambiance, but also fit homes, warehouses, and even specialized uses like film studios or backlighting due to adjustable features like color temperature and dimming for general, task, or decorative lighting.